Revlimit Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Giwrgakis




Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 03/03/2012

Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα   Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 03, 2012 2:28 am

Γεια ονομαζομαι Γιωργος εχω ενα punto sporting mk2b 1.4 και προσφατα εκανα ενα ανοιγματακι (οχι συγκεκριμενη αποσταση αλλα οσο παει) με ενα astra g 1,4 σε ανηφορικο δρομο (3 ατομα μεσα συνολο εγω και 2 συνολο αυτος).Παταμε 2α roll του φευγω και στην αλλαγη 3η-4η να ειμαι 2,5-3 αμαξια μπροστα αλλα στην 5η μου μαζευε διαφορα επικυνδνα (ακριβως πισω μου) χωρις ομως να καταφερει να με περασει.Κανοντας την ιδια διαδρομη (κατηφορα τωρα) κανω παλι την ιδια διαφορα αλλα στην αλλαγη 5η-6η το Puntακι δεν μπορουσε να ανεβασει πανω απο 190-193(κατηφορα) με αποτελεσμα να με περασει σαν σταματημενο..... Το punto εχει 70000χλμ αυτη τη στιγμη.Οταν το ειχαμε παρει και ειχε περιπου 10000-15000χλμ το ειχα παει 205++ σε ευθεια και τωρα παει 195 κατηφορα.

Μηπως ειναι μπουκωμενο?? γιατι για κανα 3 χρονια το αμαξι πηγαινε μεχρι 130max (το οδηγουσε η αδερφη μου)




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Revlimit
Admin
Revlimit


Αριθμός μηνυμάτων : 324
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : Patra

Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα   Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 03, 2012 9:56 pm

Καλησπερα,

205χλμ μπορει να επιασες στην ευθεια εφοσον ειχε πληρη απνοια η ευνοικο αερα, δηλαδη να εσπρωχνε λιγακι. Ως παλαιος κατοχος του μκ2β 1.4 95hp, μπορω να σ πω οτι σε μαμα μορφη δεν ειχα ξεπερασει ποτε τα 190-195χλμ σε ευθεια.
Δυστυχως επειδη το μοτερ βγαζει μεγιστη δυναμη 5900, μετα τις 6300 βαλβιδιζει λογω μαλακων ελατηριων και εχει κοντη 4τη αδικειτε μετα τα 160χλμ. Αντιθετα το Opel εχει μακρυα 3τη και μετρια 4τη (φυσικα μακρυτερη απο το πουντο) γιαυτο και σε περασε ενω εσυ φορτωνες 5τη αυτο ειχε τεταρτη. Ενω λογω 5αριου σασμαν θα εχει λιγο μεγαλυτερη τελικη καθως η 5τη του ειναι εντος φασματος λειτουργιας εν αντιθεση με το μκ2β που στα 185-190 πρεπει να βαλεις 6τη οπου ειναι και overdrive σχεση!

Για να κανεις το πουντακι δυνατο με αυτο το σασμαν πρεπει να κανεις τα εξης.
Αλλαγη ολου του vavletrain με κοφτη 7600-7700
εκκεντροφορους
ροικη προαιρετικα
Προγραμμα
Σκουπα
Εξατμιση

Εαν βαλεις το valvetrain τοτε θα εχεις 5τη 220χλμ και θα εισαι αρχηγος στην κατηγορια 1.4 ατμο. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.revlimit.gr
Giwrgakis




Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 03/03/2012

Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα   Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 03, 2012 11:59 pm

Και ποσο περιπου θα κοστισει περιπου ολο αυτο?? Μετα ομως παιζει και το θεμα "αξιοπιστια"!! Θα αντεξει το μαμα μοτερακι?? ή η χαρα θα ειναι για λιγο??? Γιατι ενταξει το αμαξι εχει λιγα χιλιομετρα και δεν λεει να χαλασει απο τοσο νωρις (70000χλμ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Revlimit
Admin
Revlimit


Αριθμός μηνυμάτων : 324
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : Patra

Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα   Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 1:29 pm

Η αξιοπιστια θα παραμεινει εργοστασιακη. Δεν θα προτεινα ποτε κατι το οποιο θα μειωνε την ζωη ενος μοτερ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.revlimit.gr
fpsmk2b




Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 04/02/2010

Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα   Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα Icon_minitimeΠαρ Μαρ 09, 2012 7:28 pm

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα...
Αν αλλάζαμε το βήμα όλου του σασμαν με πιο μακρύ (πχ +10%) και ΦΠΕ με κόφτη στις 7200στρ δεν θα ήταν καλή επιλογή?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Revlimit
Admin
Revlimit


Αριθμός μηνυμάτων : 324
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : Patra

Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα   Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα Icon_minitimeΣαβ Μαρ 10, 2012 1:01 pm

Με την εργοστασιακη κεφαλη ο μεγιστες επιτρεπομενες στροφες ειναι 7000. Απο κει και μετα υπαρχει περιπτωση να κοψει βαλβιδα λογω αδρανειας των ελατηριως των βαλβιδων.
Αν το μακρυνεις θα χασει στο 400αρι αλλα θα κερδισει μετα τα 600μ.

Το μυστικο ειναι να στροφαρεις και να βγαλεις δυναμη ψηλα. Το σασμαν μην το πηραξεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.revlimit.gr
 
Fiat Punto Sporting MK2B Προβλημα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Fiat Punto Sporting mk2b 1.4 16v - 3rd Stage
» Punto Sporting mk2b 1.4 16v 95hp
» Punto Sporting mk2 1.2 16v 82hp
» Fiat Punto mk1 1.2 8v 75hp
» project fiat punto mk2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Revlimit Forum :: Misc :: Γενική συζήτηση-
Μετάβαση σε: